U nás píšete Vy

Nenašli jste informaci, kterou jste hledali? Jednoduše ji přidejte a spravujte obsah tohoto portálu!

Přidat vlastní obsah

Soutěžte s námi

Chcete vyhrát vstupenku na koncert, festival atd.? Neváhejte a soutěžte s námi!

Chci soutěžit

Daniel Balabán a Jiří Kuděla: Fokus

Daniel Balabán a Jiří Kuděla: Fokus

Detaily akce

Datum: 15.10.2017 - 19.11.2017
Čas: 16:00
Místo: Veselí nad Moravou, Městská galerie Panský dvůr, nám. Míru 664.
Odkaz: http://www.galerie.kultura-veseli.cz

Městská galerie Panský dvůr ve Veselí nad Moravou zahájí v říjnu spojenou výstavu významných představitelů české malby Daniela Balabána a Jiřího Kudělu. Oba autoři pedagogicky působí na Katedře malby Fakulty umění Ostravské univerzity. Prof. ak. mal. Daniel Balabán je vedoucím ateliéru Malba I. a MgA. Jiří Kuděla PhD. je odborným asistentem v ateliéru Malba II.

Daniel Balabán se vyrovnává s postmoderní problematikou vyprázdnění nosných obsahů minulosti (náboženství, křesťanství). Je představitelem příběhovosti a prožitku osobní zkušenosti. Zajímá ho transformace těchto zážitků do malířských symbolických figurálních kompozic. Mnohoznačnost a pomíjivost lidské existence, patosu a tajemství smrti jsou jeho nosnými výrazovými prostředky.

Malířské dílo Jiřího Kuděly se odehrává v možnostech malby. Autor ohledává hranice tohoto klasického média a naplňuje jeho limity osobitým pojetím. Maluje figury, portréty, interiéry i abstraktní formy. Jeho postavy nebo portréty nejsou popisným realismem, ale jsou malovány se zřejmým požitkem a především jsou lukulskými hody, při nichž nám malíř namísto vybraných pochoutek servíruje divoké tvary, bohaté textury, dynamické proměny, neobvyklé povrchy, náhlé metamorfózy, ale i tajemství a napětí. Poukazuje na téma identity a identifikace. "Portrét" vnímá jako zobecněnou, otevřenou strukturu, která tematizuje především samotnou malbu.

Vernisáž výstavy Fokus se bude konat v neděli 15. října 2017 v 16:00 hodin v Městské galerii na Panském dvoře. Součástí vernisáže bude představení děl a diskuse s autory.