U nás píšete Vy

Nenašli jste informaci, kterou jste hledali? Jednoduše ji přidejte a spravujte obsah tohoto portálu!

Přidat vlastní obsah

Soutěžte s námi

Chcete vyhrát vstupenku na koncert, festival atd.? Neváhejte a soutěžte s námi!

Chci soutěžit

Ensemble Opera Diversa – Chrámový koncert

Ensemble Opera Diversa – Chrámový koncert

Detaily akce

Datum: 16.5.2018 - 16.5.2018
Čas: 20:00
Místo: kostel sv. Augustina, náměstí Míru, Brno
Odkaz: http://www.operadiversa.cz

Středa 16. května 2018, 20:00, kostel sv. Augustina, náměstí Míru, Brno.
Třetí projekt z výroční koncertní řady SLOVENSKO v BRNĚ. Ensemble Opera Diversa v rámci své tradiční koncertní řady, věnované soudobé duchovní tvorbě, představuje díla slovenských autorů. V české premiéře zazní instrumentální, avšak renesanční vokální hudbou inspirované dílo Lauda Sion Ľuboše Bernátha a s velkou pravděpodobností i Musica paschalis (Velikonoční hudba) pro varhany od Ivana Hrušovského. Komorní sbor Versus a smyčcový orchestr Ensemble Opera Diversa spojí pod taktovkou Gabriely Tardonové síly k provedení Apokalypsy podle svatého Jana od Petera Zagara, jako sólistky se představí sopranistka Tereza Maličkayová a altistka Jarmila Balážová.

Ensemble Opera Diversa pro rok 2018 připravil speciální koncertní řadu SLOVENSKO v BRNĚ. V záplavě všemožných oslav státnosti se někdy možná zapomíná zdůraznit, že před sto lety vzniklo Československo. Brno, v naší perspektivě jakási arkádie pro hudební i divadelní experimenty, se v diversním pojetí stane tento rok prostorem pro slovenskou hudební tvorbu 20. a 21. století. Jakoby nové, teprve dvacet pět let trvající hranice mezi oběma státy stihly vytvořit i určité bariéry ve vnímání a proudění repertoáru, který si zaslouží pozornost.
Program
Ľuboš Bernáth: Lauda Sion. Motetus instrumentalis pro smyčce (česká PREMIÉRA)
Ivan Hrušovský: Musica paschalis pro varhany (výběr)
Ivan Hrušovský: Psalmus 120 pro sbor a capella
Peter Zagar: Apocalypsis Ioannis pro soprán a alt sólo, sbor a smyčce

Obsazení:
Tereza Maličkayová, soprán
Jarmila Balážová, alt
Marek Paľa, varhany
Ensemble Opera Diversa, koncertní mistr Jan Bělohlávek
Ensemble Versus, sbormistr Vladimír Maňas diriguje Gabriela Tardonová.

Ensemble Opera Diversa je nezávislý soubor profesionálních hudebníků a zpěváků, kteří tvoří a provádějí živou hudební tvorbu. Vedle klasické tvorby je jádrem činnosti původní komorní hudba a opery z dílny Ondřeje Kyase a Pavla Drábka. Od počátků (1999) se ze souboru vyvinula hudební společnost, která uskutečňuje kolem dvaceti vystoupení a představení ročně. Ensemble Opera Diversa uvedl již sedm celovečerních oper, dvě desítky autorských minioper, desítku původních orchestrálních skladeb na objednávku i velké množství klasického repertoáru.