U nás píšete Vy

Nenašli jste informaci, kterou jste hledali? Jednoduše ji přidejte a spravujte obsah tohoto portálu!

Přidat vlastní obsah

Soutěžte s námi

Chcete vyhrát vstupenku na koncert, festival atd.? Neváhejte a soutěžte s námi!

Chci soutěžit

Jeskyně v Moravském krasu se po zimě otevírají

Jeskyně v Moravském krasu se po zimě otevírají

Detaily akce

Datum: 8.3.2018 - 31.5.2018
Místo: Jeskyně – Moravský kras
Odkaz: http://www.moravskykras.net

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu jsou otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních (na okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních je nutná rezervace předem). K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se v současných mrazivých dnech ohřát do podzemí.

Od března otevírají své brány všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Ani v současném mrazivém počasí nejsou turisté ochuzeni o plavbu na lodičkách v Punkevních jeskyních. Podzemní říčka Punkva totiž nikdy nezamrzá, během několika hodin v jeskynních chodbách a síních se dostatečně ohřívá.

Trasa jeskyněmi je bezbariérová, nově osvětlená a lidem na vozíčku umožní přístup až na samé dno propasti Macocha. Všichni návštěvníci si pak užijí nové osvětlení podzemní trasy za pomocí led svítidel, zejména v Masarykové dómu.

Otevřeno je od března také v jeskyni Balcarka v Ostrově u Macochy, která představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Za nejpřitažlivější část jeskyně Balcarky je všeobecně považována Galerie s velice bohatou krápníkovou výzdobou, reprezentovanou především brčky a bílými stalaktity různých tvarů a délek. Podívat se můžete také do
Kateřinské jeskyně,  Sloupsko-šošůvských jeskyní a jeskyně Výpustek, která má bohatou a velmi neobvyklou historii.

V Kateřinské jeskyni je unikátní nálezová situace jeskynních medvědů a ve vstupním portálu i neolitický rituální obřad. V Kůlně, která je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, turisté uvidí dioramata neandrtálských  lovců a shlédnou film z jejich života. V Balcarce je pak projekce ze života lovců sobů a koní, kteří osídlili vstupní portál jeskyně. Do expozic se návštěvníci dostanou v rámci prohlídkové trasy. Výstava ve Výpustku je volně přístupná v patře správní budovy jeskyně.