U nás píšete Vy

Nenašli jste informaci, kterou jste hledali? Jednoduše ji přidejte a spravujte obsah tohoto portálu!

Přidat vlastní obsah

Soutěžte s námi

Chcete vyhrát vstupenku na koncert, festival atd.? Neváhejte a soutěžte s námi!

Chci soutěžit

Světový den bez tabáku

Světový den bez tabáku

Detaily akce

Datum: 21.5.2016 - 31.5.2016
Místo: město Brno
Odkaz: http://www.zdravemesto.brno.cz

Světový den bez tabáku poradí, jak vyzrát nad cigaretou a tabákovým kouřem.

Přejete si přestat kouřit a nevíte jak na to? Víte, co je pasivní kouření, nebo si myslíte, že Vás se to netýká? Na tyto a mnohé další otázky si budou moci Brňané odpovědět v průběhu měsíce května na akcích organizovaných Kanceláří Brno – Zdravé město Magistrátu města Brna u příležitosti Světového dne bez tabáku, mezinárodní kampaně zaměřené na prevenci nemocí spojených s užíváním tabáku.

Novinkou v letošním roce je akce Zdravé plíce zaměřená zejména na prevenci rakoviny plic, kterou jsou v převážné míře postiženi kuřáci, ale i osoby často se pohybující v zakouřeném prostředí. V úterý 24. května v obchodní galerii Velký Špalíček a ve středu 25. května v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné budou mít zájemci příležitost si prohlédnout unikátní čtyřmetrový model plic a podívat se, jak vypadá zdravá plíce a plíce postižená nádorovým onemocněním. Po celou dobu konání akce budou zájemcům k dispozici lékaři z  Centra pro léčbu závislosti na tabáku při FN Brno-Bohunice k odborným konzultacím a  možnosti měření krevního tlaku a oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu.

Světový den bez tabáku si Brňané připomenou také v Zoo Brno, která se od 1. ledna 2016 stala nekuřáckou zoologickou zahradou. V sobotu 21. května se zde od 11:00 do 16:00 hod. uskuteční zábavně-osvětová akce Zvířátka také nekouří.  Návštěvníkům zahrady budou k dispozici lékaři a zdravotníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně – FNUSA-ICRC a Masarykova onkologického ústavu s odborným poradenstvím v oblasti prevence kardiovaskulárního onemocnění a odvykání kouření. Zájemci budou mít příležitost absolvovat řadu zdravotních měření např. hladiny oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu, cholesterolu a cukru v krvi a speciální měření rizika kardiovaskulárních onemocnění. Jak potlačit a předcházet potížím s dýcháním pomocí jednoduché plicní rehabilitace poradí studenti fyzioterapie. Na stánku Zdraví VZP ČR budou zaměstnanci pojišťovny informovat o možnosti získání finančního příspěvku na přípravky vhodné při léčbě závislosti na tabáku. Stánek Chytré lékárny nabídne vyšetření kůže včetně poradenství o ochraně před škodlivými účinky slunečního záření. Ty, které trápí bolesti nohou, kloubů nebo zad zde budou moci absolvovat diagnostiku chodidla a získat doporučení, jak tyto problémy řešit. Jelikož kouření bývá častou příčinou požárů, nebude v zoo chybět stanoviště hasičů. Na své si přijdou mlsné jazýčky při ochutnávce zdravých potravin, ale i méně známých fairtradových pochutin. Pro dobrou náladu dospělých i dětí je připraven bohatý zábavný program s řadou vystoupení a soutěží.
Akce Zvířátka také nekouří motivuje obyvatele i k odpovědnému přístupu k přírodě prostřednictvím projektu S vysloužilcem do zoo. Ti, kteří přinesou tento den nepotřebný elektrospotřebič, získají dětskou vstupenku do zoo zdarma.

Zákaz kouření v restauracích v ČR zatím nebyl odsouhlasen. Brňané však již dnes mají možnost navštívit více než 100 nekuřáckých zařízení registrovaných v rámci Sítě nekuřáckých restaurací ve městě Brně, jejichž přehled naleznete na webových stránkách www.zdravemesto.brno.cz. Brněnský projekt inspiroval také další města v ČR. Síť nekuřáckých restaurací tak dnes mají také například v Jihlavě, Třebíči, Liberci či Mladé Boleslavi