U nás píšete Vy

Nenašli jste informaci, kterou jste hledali? Jednoduše ji přidejte a spravujte obsah tohoto portálu!

Přidat vlastní obsah

Soutěžte s námi

Chcete vyhrát vstupenku na koncert, festival atd.? Neváhejte a soutěžte s námi!

Chci soutěžit

Vlasta Fialová (1928-1998)

Vlasta Fialová (1928-1998)

Detaily akce

Datum: 21.3.2018 - 27.5.2018
Místo: Dietrichsteinský palác, Brno, Zelný trh 8, Brno-město
Odkaz: http://www.mzm.cz

Vlasta Fialová patřila k největším hereckým talentům své generace. Pocházela z herecké rodiny a na prknech stála poprvé už v dětském věku, studovala zpěv i balet, v mládí byla vynikající sportovkyní s nadějnou kariérou (závodní plavání a skoky do vody).

Během studií na konzervatoři hrála pod vedením Rudolfa Waltra v menších rolích v souboru Komorních her Radosti ze života, po absolutoriu se dostala nejprve jako začínající herečka do Svobodného divadla (dnešní Městské divadlo v Brně), v sezoně 1948/48 působila v Opavě a později získala angažmá Olomouci, od roku 1950 až do své smrti zůstala věrná brněnskému divadlu.

Za svůj život nastudovala více než dvě stě divadelních rolí, spolupracovala s brněnskou televizí i s rozhlasem, v rámci svého pedagogického působení připravovala mladou uměleckou generaci. Přestože ji film objevil velmi záhy, nenabídl jí po velmi přesvědčivé a živelné Divé Báře (1949) větší prostor.

Připomínka významné herecké osobnosti spojené s městem Brnem svou dlouholetou činností a kulturní praxí po více než padesát let. Na jejím příkladu lze dokumentovat historické proměny a události související s kulturně-politickými proměnami českého divadla.