U nás píšete Vy

Nenašli jste informaci, kterou jste hledali? Jednoduše ji přidejte a spravujte obsah tohoto portálu!

Přidat vlastní obsah

Soutěžte s námi

Chcete vyhrát vstupenku na koncert, festival atd.? Neváhejte a soutěžte s námi!

Chci soutěžit

Mendel aneb Vzpoura hrášků

Mendel aneb Vzpoura hrášků

Johann Gregor Mendel – jeden z mála skutečných géniů, kterými se Brno může chlubit a kterými se právem chlubí. Ctihodná a důstojná persona, vědec, zakladatel moderní genetiky, opat starobrněnského kláštera. Trio Stanislav Slovák – Jan Šotkovský – Petr Štěpán (které pro Městské divadlo Brno a Biskupský dvůr připravilo už zpěvohru Baron Trenck a „činoherní balet“ Cyril a Metoděj) se však nevydalo v divadelním líčení Mendelova života cestou seriózního pomníku, důstojného hesla z encyklopedie. Společně se skladatelem Karlem Cónem stvořili „starobrněnskou operetku“, která svůj základ čerpá v přiznaně divadelní „hře na Mendela“ – a odhodlali se podívat na život brněnského velikána při vší úctě se zdravě drzou nadsázkou.

Mendelův život ostatně nepostrádal lehce komické rysy – vezměte si jen ten paradoxní fakt, že teprve neúspěch u učitelské zkoušky (kterou ostatně Mendel nikdy nesložil a na brněnské reálce tím pádem celý život vyučoval za suplentský plat) mu otevřel cestu k univerzitnímu studiu ve Vídni, kde si pracovitý samouk zásadně rozšířil vědecké obzory. Kdyby Mendel v roce 1850 u oné zkoušky uspěl, stal by se z něho zřejmě respektovaný učitel znojemského gymnázia, stěží však vědec světového jména. Nebo ten roztomilý detail, že separát Mendelovy klíčové přednášky Pokusy s rostlinnými hybridy se našel i v knihovně Charlese Darwina – ovšem nerozřezaný, Darwin si na brněnského kolegu evidentně čas neudělal.

Protagonistou hry Mendel aneb Vzpoura hrášků je tak Janek, současný mladý historik, který zuřivě dopisuje svou disertaci o Mendelovi, ale ono to nejde a nejde… Až ho jednoho dne (kde jinde než na Mendelově náměstí) zastaví starobyle oblečený muž, představí se jménem více než sto let mrtvého ředitele Theater am Krautmarkt (tedy dnešní Reduty) a nabídne mu unikátní možnost vědeckého výzkumu – stát se (alespoň na dvě hodiny divadelního představení) samotným Johannem Gregorem Mendelem. Kromě Mendelových pokusů s hybridy pak Janka i nás postupně provede vídeňskými krčmami, operetním zákulisím (a odhalí, která opereta Mendela zásadně inspirovala ve vědecké práci) a s veselou písní z anglického klubu se připojí i zmíněný Charles Darwin. Kromě rozverné pocty Mendelovi tak půjde i o poctu divadla sobě samému, o oslavu umění, které na rozdíl od vědy nepracuje s tím, jaké věci jsou, ale jaké by být mohly…

Ústřední role v Mendelovi ztvární Lukáš Janota (Janek), Milan Němec (impresário Anton Zöllner), Andrea Březinová (operetní subreta Emma Denkerová), Jan Brožek (František Klácel) a Alan Novotný (zemský rabín Baruch Placzek). V dalších rolích uvidíte Ladislava Koláře, Jana Mazáka, Zdeňka Junáka, Miloslava Čížka, Jiřího Resslera a další. Realizace textu se ujmou samotní autoři – Stanislav Slovák (režie), Karel Cón (hudební nastudování) a Jan Šotkovský (dramaturgie). Hrát se bude na scéně Jaroslava Milfajta, s projekcemi Petra Hlouška a v kostýmech Andrey Kučerové, choreografem bude Martin Pacek a dirigenty Karel Cón s Tomášem Küfhaberem. Premiéra inscenace se uskuteční na Biskupském dvoře MZM v první letní den, 21. června 2015.

Mendel aneb Vzpoura hrášků

21. června 2015 (premiéra)

Biskupský dvůr MZM

Odkaz na akci