U nás píšete Vy

Nenašli jste informaci, kterou jste hledali? Jednoduše ji přidejte a spravujte obsah tohoto portálu!

Přidat vlastní obsah

Soutěžte s námi

Chcete vyhrát vstupenku na koncert, festival atd.? Neváhejte a soutěžte s námi!

Chci soutěžit

Scénické ztvárnění kantát Georga Friedricha Händela

Scénické ztvárnění kantát Georga Friedricha Händela

Jedinečné dva večery se uskuteční ve Ville Stiassni 13. a 14. června od 20 hodin. V krásném funkcionalistckém prostředí v letním večeru zazní barokní hudba v podání tří sólistek: Andrey Široké, Laily Cathleen Neuman (NL), Stanislavy Jirků, které doprovodí Orchestr Plaisirs de Musique na dobové nástroje.

Tři ženské osudy se propojí 13. a 14. června večer v brněnské Vile Stiassni. I když dramaturgyně a režisérka scénického ztvárnění Händelových kantát Patricie Částková vybrala tři osudy z historie, nejsou tak neaktuální ani dnes. „Naše hrdinky se ocitly ve zlomové životní situaci a hledají z ní východisko nebo se snaží se s ní vyrovnat,“ přibližuje večer Patricie Částková. „Jedná se o témata nadčasová, dnes velmi aktuální genderová, která oslovují moderní společnost.“ A které příběhy to jsou? Žena znásilněná – La Lucrezia, žena matka a milenka – Agrippina a žena zrazená v lásce – Armida. Jejich osudy vyvolaly v průběhu věků prudké reakce a byly zpracovány různými umělci v rozličných dobách.

Dílo Georga Friedricha Händela zažívá v posledních desetiletích po celém světě renesanci a je neobyčejně rozsáhlé. „Händelovy vokální skladby komornějšího charakteru patří k těm spíše opomíjeným,“ říká Patricie Částková, „přestože tvoří nesmírně hodnotnou a inspirující část Händelovy tvorby. Takovými díly jsou i italské kantáty, které napsal v době svého pobytu v Itálii v letech 1706–1710. Jedná se o více než osmdesát kantát, ve kterých mladý skladatel projevil svou výjimečnou melodickou invenci, schopnost dramatického cítění a zkratky a především hluboké porozumění pro to, co se skrývá v hlubinách lidských duší. Italské kantáty jsou díla, která položila základ k Händelovým jedinečným operám a oratoriím.“

Tým, který se na projektu podílí, se dlouhodobě věnuje autentické interpretaci staré hudby, aniž by vytvářel pouhé muzeální exponáty. Jeho snahou je předvést barokní díla v živé a přitažlivé podobě. Večery Tři ženy – tři osudy připravuje Opera na cestách, o. s.

Scénické ztvárnění kantát Georga Friedricha Händela

13. a 14. června 2015

Vila Stiassni, Brno

http://www.npu.cz/sights/vila-stiassni/