U nás píšete Vy

Nenašli jste informaci, kterou jste hledali? Jednoduše ji přidejte a spravujte obsah tohoto portálu!

Přidat vlastní obsah

Soutěžte s námi

Chcete vyhrát vstupenku na koncert, festival atd.? Neváhejte a soutěžte s námi!

Chci soutěžit

IV. ročník Slavkovského restaurování

IV. ročník Slavkovského restaurování

V květnu, červnu a září tohoto roku se už počtvrté v řadě na moravském barokním zámku Slavkov – Austerlitz otevřou dveře všem návštěvníkům, které zajímají techniky a další taje restaurování umělecko-historických památek. Nově budou ale letos studenti brněnské Vyšší odborné školy restaurátorské pracovat v prostorách zámeckých koníren, a to – jak už je zvykem – přímo před zraky přihlížejících.V naší republice unikátní akce Slavkovské restaurování 2015 se dělí na dva běhy, které oddělují letní prázdniny, první běh bude od 12. května do 5. června, druhý pak od 1. do 25. září 2015. V letošním roce poprvé proběhne veřejná vernisáž celé akce, a to 19.května od 17:00 na zámku Slavkov – Austerlitz.

Celá akce si za úkol bere přiblížit široké veřejnosti restaurování jako obor, který vrací historickým předmětům jejich někdejší lesk a slávu. Návštěvníci se přímo na zámku mohou seznámit s technikami jako jsou restaurátorské průzkumy pomocí UV světla, mikroskopie nebo šelakové politury. Že nevíte, o co jde? Nevadí, otázky jsou na místě nejen povoleny, ale i zcela žádoucí.

V tomto roce se restaurátorům, kterými jsou studenti, jenž si na Slavkově plní odbornou praxi, pod ruce dostanou cenné předměty ze zámeckého mobiliáře. Půjde o psací stůl hraběte Václava Kounice, stojan na květiny a trojnohý květinový stolek také z majetku rodu Kouniců a historický šicí stroj na připravovanou výstavu. Restaurátoři keramiky budou pokračovat v práci na materiálu z archeologického průzkumu okolí zámku. Z nalezených střepů již v loňském roce složili několik kompletních kusů talířů se zelenou glazurou.

Za poslední roky restaurátoři vrátily zašlý lesk hned několika cenným skvostům: barokní truhle, které byla zřejmě svatební darem pro novomanžele Josefínu a Václava Kounicovi, dvěma stolkům z pozůstalosti hraběte Kounice, stojacím biedermeierovským hodinám, které na jediné natažení vydrží jít celý rok, vyřezávané lavici – u té objevili studenti v depozitáři ztracené masivní nohy – hlavě krejčovské figuríny a hned několika kouskům historické keramiky nejen z Vyškovska. K tomu dodává autor projektu, Mgr. Radek Ryšánek: „Zámek Slavkov – Austerlitz bohužel nemá v rozpočtu dostatek peněz na to, aby si mohl dovolit zaplatit nákladné restaurátorské práce. Stojí příliš, jsou mimo jejich možnosti. Krom toho se Slavkovské restaurování za roky svého trvání stalo jednou z nejnavštěvovanějších akcí, které během sezóny nabízí zámek návštěvníkům. Jde o zajímavou nadstavbu – nejenom, že se lidem ukazují historické skvosty, restaurátoři jim navrch ukáží i to, kolik práce dá je znovu přivést k životu.“

IV. ročník Slavkovského restaurování

I. běh: 12. května - 5. června, II. běh: 1. - 25. září 2015 (vernisáž 19. května, 17:00)

Zámek Slavkov - Austerlitz

www.zamek-slavkov.cz